Често срещано заболяване на кожата при кучето, което се предизвиква от видим само под микроскоп кърлеж.
Този тип кърлежчета нормално се намират върху кожата на Вашия любимец,майката още през първите 2-3 дни от раждането ги предава на малките кученца. Заболяването обаче се проявява тогава, когато количеството на кърлежчетата върху кожата се увеличи повече от нормалното и допълнително се намесят бактерии. Като предразполагащи условия за улесняване възникването му се отдава значение и на нарушения в имунната система. Повишена възприемчивост е отбелязана при чистокръвните породи кучета.
Възрастовите граници за проявление на заболяването варират от 6 месечна възраст до израстнали и възрастни кучета. Различават се ограничена (локална) и множествена (генерализирана) демодекозна краста.
Локалната демодекоза, клиничните проявления обикновено са слабо изразени и се характеризират с зачервяване и ограничени оголвания на един или няколко участъка от кожата – най-често около устата и очите, може и върху лапите или туловището. Сърбеж при кучето може да липсва.Множествената демодекоза се характеризира с много и нерязко ограничени зачервени участъци с опадал косъм и проскубване.
Възникване и развитие на заболяването при възрастни кучета често е свързано със заболяване на вътрешни органи, отслабване на имунитета или развитие на злокачествени новообразувания. Основен метод за диагноза и разграничаване от други кожни заболявания е изследване на проба от кожата и космите на болното куче.Лечението,следва да представите кучето на ветеринарен лекар, които ще докаже или отхвърли наличието на заболяването, за да предприеме единствено правилно и възможно лечение. Локалната демодекоза в общи линии лесно се подава на лечение. Множествената демодекоза се лекува трудно и упорито.